NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Czy umowa o dzieło zostanie oskładkowana?

Czy umowa o dzieło zostanie oskładkowana?

Jeżeli wykonujesz pracę w oparciu o umowę o dzieło, to z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że ta umowa nie jest oskładkowana. Już wkrótce może się to zmienić – Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej rozważa możliwość oskładkowania tej umowy, ale ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta najwcześniej za pół roku. Dlaczego?

Ministerstwo chce sprawdzić, czy wprowadzenie minimalnej stawki w przypadku umów zlecenie, nie doprowadzi do wzrostu liczby umów o dzieło. Taki scenariusz jest możliwy, jeżeli pracodawcy – aby obejść stawkę godzinową – będą proponować pracownikom podpisanie umów o dzieło.


Umowa zlecenie – minimalna stawka godzinowa już obowiązuje

Od 1 stycznia 2017 r. osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenie muszą otrzymywać wynagrodzenie godzinne w wysokości minimum 13 zł brutto. Wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej dla osób, które podpisały umowę zlecenie, było podyktowane chęcią wyeliminowania nadużyć, a także doprowadzeniem do sytuacji, aby osoby wykonujące pracę na podstawie takiej umowy nie otrzymywały wynagrodzenia niższego niż minimalne wynagrodzenia (takie przysługuje pracownikom, którzy nawiązali stosunek pracy).

Wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej dla osób zatrudnionych na podstawie zlecenia, wywołało dyskusję na temat tego, czy przedsiębiorcy nie będą proponować swoim pracownikom umów o dzieło. W ten sposób mogliby oni obejść konieczność wypłacania osobom dla nich pracujących minimalnej stawki godzinowej.


Co musisz wiedzieć o umowie o dzieło?

W odróżnieniu od umowy o pracę i zlecenia, dla umowy o dzieło charakterystyczne jest to, że nie odprowadza się żadnych składek. W efekcie pracownikowi nie przysługuje m.in. urlop. Nie ma on również ubezpieczenia zdrowotnego co oznacza, że może on korzystać jedynie z prywatnej opieki medycznej.

Fakt, że umowa o dzieło nie daje pracownikowi żadnych praw, oznacza tyle, że może ona być stosowana tylko w niektórych sytuacjach. Ponieważ jest to umowa cywilnoprawna, została ona szczegółowa uregulowana w kodeksie cywilnym, nie kodeksie pracy. Problem jednak w tym, że pracodawcy czasem zastępują inne umowy właśnie tą.


Oskładkowanie umów o dzieło pod znakiem zapytania

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej decyzję o oskładkowaniu umów o dzieło uzależnia od tego, czy pracodawcy będą nadużywać umów o dzieło. Jeżeli nie, to nic się nie zmieni. Jeżeli jednak liczba umów o dzieło wzrośnie, a liczba zleceń spadnie, to konieczne będzie wprowadzenie zmian, aby chronić pracowników.

Ile osób pracuje aktualnie w oparciu o umowę o dzieło? GUS podaje, że taką umowę podpisało ok. pół miliona osób. Za pół roku będzie zatem wiadomo, czy takich umów przybyło, czy też nie. Od tego zależy, czy rząd zdecyduje się wprowadzić zmiany w zakresie umów o dzieło. Jeżeli tak, zmiany z pewnością nie zaczną obowiązywać od razu – konieczne będzie wprowadzenie okresu przejściowego, który pozwoli uregulować korzystanie z tych umów.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Praca-dabrowa.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018